Pressemeddelelse

Verdensomspændende foredrag for Hjælpeforeningen

Præsident Russell M. Nelson og Hjælpeforeningens hovedpræsidentskab – præsident Camille N. Johnson, søster J. Anette Dennis og søster Kristin M. Yee – taler til kvinder ved et verdensomspændende foredrag for Hjælpeforeningen søndag den 17. marts 2024.

Foredraget vil fejre formålet med Hjælpeforeningen og Hjælpeforeningens grundlæggelse, som fandt sted den 17. marts 1842. Alle medlemmer af Hjælpeforeningen og unge kvinder, der fylder 18 i 2024, er inviteret til at deltage. Efter budskaberne vil hjælpeforeninger rundt om i verden få mulighed for at afholde et lokalt vidnesbyrdsmøde, hvor søstre kan dele deres tro på Jesus Kristus.

Stavens eller menighedens Hjælpeforening opfordres til at samles til foredraget og vidnesbyrdsmødet om aftenen søndag den 17. marts. Hvor møder på dette tidspunkt vanskeliggøres af forskellige begrænsninger, kan hjælpeforeninger ønske at samles fysisk på et andet tidspunkt. Ledere opfordres også til at streame foredraget og vidnesbyrdsmødet til dem, der ikke kan deltage fysisk.

Stavs- eller menighedsråd opfordres til at rådføre sig med hinanden for at drøfte følgende:

 • Hvordan Kirkens medlemmer kan hjælpe med børnepasning under arrangementet, så alle hjælpeforeningssøstre kan deltage.
 • En mødetid til foredrager, der bedst imødekommer søstrenes behov i hvert område.
 • En dagsorden til mødet (se følgende eksempel):
  • Indledningsbøn
  • Forhåndsoptaget transmission (35 minutter): Budskaber fra præsident Nelson og Hjælpeforeningens hovedpræsidentskab
  • Vidnesbyrd: Længde af tid fastsat af staven eller menigheden.
  • Afslutningssang
  • Afslutningsbøn
 • Yderligere forslag:
  • Tilskynd hjælpeforeningssøstrene til at skrive eventuelle indtryk ned, som de modtager under foredraget.
  • Bed søstrene om at kontakte hinanden globalt om arrangementet på de sociale medier ved at bruge hashtagget #JesusChristIsRelief.
  • Bed lokale hjælpeforeningspræsidentskaber om at stå for arrangementet.

Hjælpeforeningssøstre kan kontakte hinanden globalt om arrangementet ved at bruge hashtagget #JesusChristIsRelief.

Muligheder for at se transmission

Se foredraget på Evangelisk Bibliotek, Mediebibliotek, YouTube og dette transmissionslink.

Transmissionen vil være tilgængelig på følgende sprog:

Engelsk, fransk, tysk, italiensk, portugisisk og spansk. Yderligere sprog bliver tilgængelige i ugerne efter transmissionen.

Retningslinjer vedrørende omtale:Når der skrives om Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige, vær da venlig at bruge Kirkens fulde navn i den første henvisning. Se yderligere information om brugen af Kirkens navn i vore retningslinjer på internettet. »Retningslinjer.