Pressemeddelelse

Præsident Christofferson opfordrer unge til at vandre med Kristus i 2026

At vandre med Herren betyder at indgå pagter – hvoraf dåben er den første – og derpå bede, omvende sig, blive ved med at prøve og altid erindre ham, siger apostlen

Præsident D. Todd Christofferson, andenrådgiver i Det Første Præsidentskab, opfordrede unge mænd og kvinder i Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige til at lære mere om Jesu Kristi liv, og hvad det vil sige at vandre med ham på den sti, der fører tilbage til vor himmelske Fader.

Når unge studerer og lærer alt, hvad de kan om Frelserens eksempel i år, vil de opleve et tættere forhold til ham, sagde præsident Christofferson under transmissionen »Vandr med mig« – verdensomspændende debatforum for unge, der blev tilgængelig på Kirkens kanaler søndag den 18. januar 2026. »I vil finde ud af, at han kender jer, og at han ikke blot er Forløseren, men at han er jeres Forløser og ven,« sagde han.

»Uanset hvilke succeser, fiaskoer eller udfordringer, I får, er [Jesus Kristus] jeres svar på alt.«

Præsident Christofferson forklarede, at ungdomstemaet for 2026, »Vandr med mig«, fra Moses 6:34 er Jahves invitation til profeten Enok i Det Gamle Testamente.

»Herren gav Enok det løfte og den opfordring, som han også giver jer og mig i dag: ›Og du skal forblive i mig og jeg i dig; vandr derfor med mig‹«, sagde han.

At vandre med ham betyder at indgå pagter – hvoraf dåben er den første – og derpå at bede, omvende sig, blive ved med at prøve og altid erindre ham. »Han er selve vejen. Han er stien. Han viser os vejen. Hans eksempel er noget, vi alle gerne vil lære mere om,« sagde han.

walk-with-me-broadcast
walk-with-me-broadcast
Unge Kvinders hovedpræsident, Emily Belle Freeman; præsident D. Todd Christofferson, andenrådgiver i Det Første Præsidentskab; og Unge Mænds hovedpræsident, Timothy L. Farnes, taler under »Vandr med mig« – et verdensomspændende debatforum for unge, der blev optaget på Jerusalem-filmkulissen i Goshen i Utah og offentliggjort på Kirkens kanaler søndag den 18. januar 2026.2026 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Præsident Christofferson var samlet med Unge Mænds hovedpræsident, Timothy L. Farnes, Unge Kvinders hovedpræsident, Emily Belle Freeman, og adskillige unge til udsendelsen, der blev optaget på Jerusalem-filmkulissen i Goshen i Utah.

Vandr med ham gennem pagter

Pagter er ikke blot aftaler og løfter, de hjælper os også til at styrke vores forhold til Gud og hans Søn, Jesus Kristus, sagde præsident Christofferson. Ved dåben indgår vi pagt om at påtage os Jesu Kristi navn, og vi lover at holde hans bud. Pagter, der indgås i templet, omfatter offervillighed, kyskhed og indvielse.

walk-with-me-broadcast
walk-with-me-broadcast
Præsident D. Todd Christofferson, andenrådgiver i Det Første Præsidentskab, taler til en gruppe unge under »Vandr med mig« – et verdensomspændende debatforum for unge, der blev optaget på Jerusalem-filmkulissen i Goshen i Utah og offentliggjort på Kirkens kanaler søndag den 18. januar 2026.2026 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Til gengæld lover Gud at velsigne os, sende sin Ånd for at være med os, sørge for en Frelser, begave os med kraft fra det høje, få engle til at våge over os og give os en plads i sit rige.

»Vi bør ikke bare sige ›pagter‹«, sagde præsident Christofferson. »Vi bør tænke over: Hvilke løfter er der i disse pagter, og hvad gør jeg i mit eget liv for at opfylde mine løfter, og hvad kan jeg forvente fra Herren?«

Unge kan hjælpe venner med på vejen ved at vise dem kristuslignende kærlighed, bede om vejledning og søge efter måder at våge over og hjælpe andre på. »Jeres eksempel vil styrke folk, som, I ikke engang ved, ser på jer,« sagde han.

»Jeg vil gerne minde os alle om, at vor himmelske Fader og hans Søn, vor Frelser, elsker os fuldkomment,« afsluttede han. »Og fordi de elsker os fuldkomment, ønsker de, at vi bliver som dem og oplever den udsøgte glæde, de oplever. De ved, hvad det kræver. De ved, hvordan de kan hjælpe os med at opnå det.«

Vandr med ham gennem bøn

Walk-with-me-broadcast
Walk-with-me-broadcast
Unge Kvinders hovedpræsident, Emily Belle Freeman, og en gruppe unge sidste dages hellige drøfter, hvordan de kan søge Herren under »Vandr med mig« – et verdensomspændende debatforum for unge, der blev optaget på Jerusalem-filmkulissen i Goshen i Utah og tilgængeliggjort på Kirkens kanaler søndag den 18. januar 2026.2026 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Præsident Freeman brugte beretningen om Joshafat fra Det Gamle Testamente i 2 Krønikebog 20 som et eksempel på, hvordan unge kan søge Herren gennem bøn og faste.

Hun sagde, at hun håber, at de unge, af deres samtaler, vil lære at være bevidste om deres bønner hver dag.

»Det kan måske handle om morgenbøn eller måske om aftenbøn, men måske handler det også om at sørge for at involvere ham i en samtale, eller at man holder en pause midt på skoledagen, eller mens man kører i bilen, eller hvor I nu er, og stopper op for at takke ham for en smuk solnedgang. Det er sådan, svar og velsignelser kommer, og det er sådan, vi styrker vores forhold til ham.«

Vandr med ham gennem omvendelse

walk-with-me-broadcast
walk-with-me-broadcast
Unge Mænds hovedpræsident, Timothy L. Farnes, taler med en gruppe unge om omvendelse under »Vandr med mig« – et verdensomspændende debatforum for unge, der blev optaget på Jerusalem-filmkulissen i Goshen i Utah og offentliggjort på Kirkens kanaler søndag den 18. januar 2026.2026 by Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Download Photo

Præsident Farnes anvendte beretningen i Det Nye Testamente om den mand, som Jesus fysisk helbredte ved Betesda dam (se Joh 5), til at vise hvordan unge kan blive åndeligt helbredt gennem omvendelse – »ved at vende sig til Kristus og anerkende ham som den verdens Frelser, han er«.

Gud sørgede for en Frelser, så folk kunne omvende sig, sagde præsident Farnes. »Jeg håber, at denne historie vil hjælpe jer til at erkende glæden ved omvendelse, og at det er noget, der kan ske dagligt for jer. At I vil vælge ham igen og igen.«

Sådan ser man transmissionen

Ressourcer

Ressourcer til temaet for 2026 kan findes på youth.churchofjesuschrist.org.