Nyhed

Kirkehistoriker modtager prestigiøs historiepris

Richard E. Turley Jr., assisterende historiker for Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige, har modtaget national anderkendelse for hans bidrag til offentlig historie.

Herbert Feis-prisen for 2013 fra American Historical Association (AHA) blev givet til Turley under foreningens 128. årlige møde den 2.-5. januar 2014 i Washington D.C.

»Richard E. Turley Jr., den assisterende historiker i Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige, har ledt Kirkens store historiske foretagender inklusive arkiver, museer, 25 historiske steder og et omfattende håndteringssystem til optegnelser. Hans handlinger står som et banner for andre,« bemærkede Carroll Van West, formand og direktør for Herbert Feis-prisen 2013 hos Center for Historic Preservation ved Middle Tennessee State University.

Turley sagde: »Denne pris anerkender mange tusinder af ansattes, missionærers og frivilliges arbejde over de seneste årtier for at gøre Kirkens historie og slægtshistorisk information tilgængelig for millioner af mennesker over hele verden.«

Herbert Feis-prisen blev etableret i 1984 og er navngivet efter Herbert Feis (1893-1972), offentlig ansat og historiker med interesse for nyere amerikansk udenrigspolitik, med en begyndende indskudskapital fra Rockefeller Foundation. Prisen blev først givet for bøger skrevet af historikere, som arbejdede uden for den akademiske verden, men dens rækkevidde blev ændret i 2006 til fremhæve vigtige bidrag inden for området offentlig historie.

American Historical Association er en NGO, som blev stiftet t i 1884 og indlemmet af USA's Kongres i 1889 for at fremme historiske studier. AHA bidrager med lederskab inden for disciplinen, beskytter akademisk frihed, udvikler professionelle standarder , hjælper i søgen efter og udgivelse af forskning, og yder forskellige tjenester for at bevare og forbedre dens medlemmers arbejde. Som USA's største organisation for historikere har AHA mere end 14.000 medlemmer og tjener historikere, der repræsenterer alle historiske perioder og geografiske områder.

Turley blev udvalgt gennem en priskomite bestående af medlemmer af AHA, inklusive Carroll Van West, formand (Middle Tennessee State University); James R. Akerman (Newberry Library, Chicago, Illinois); Redmond J. Barnett (Washington State Historical Society); James F. Brooks (School for Advanced Research, Santa Fe, New Mexico); and Patricia A. Schechter (Portland State University).

Retningslinjer vedrørende omtale:Når der skrives om Jesu Kristi Kirke af Sidste Dages Hellige, vær da venlig at bruge Kirkens fulde navn i den første henvisning. Se yderligere information om brugen af Kirkens navn i vore retningslinjer på internettet. »Retningslinjer.